Lördagen den 17 april arrangerar Alingsås Fotoklubb och Studiefrämjandet Fotomaraton i Alingsås.
Tävlingen är öppen för alla fotointresserade i alla åldrar.
Det är 8 teman som skall fotas under tre timmar och du kan fotografera med din mobilkamera, systemkamera eller kompaktkamera.
Passa på att utmana dig själv och hitta det bästa motivet på varje tema i ett kul och Coronasäkert evenemang för hela familjen.
Starten sker i Alingsås Fotoklubbs lokaler på Gärdesgatan 6 mellan kl 10-11.
Föranmälan (100kr) senast 16 april. Om du anmäler dig vid starten på tävlingsdagen kostar det 125 kr. Vi ser gärna att du betalar med Swish om du har möjlighet!
Som deltagare i fotomaraton så får du också ett förmånligt erbjudande om att bli medlem i vår fotoklubb. Ålder och kunskap spelar ingen roll utan vi är ett glatt gäng som lär av varandra.
Självklart vidtar vi åtgärder för att minska smittspridning och för att ha ett så säkert evenemang som det bara går. Vi kommer att ha ett begränsat antal personer inne i vår klubblokal vid inlämning och vi sätter upp ett partytält utanför ifall vädret inte skulle vara med oss.
Vi kommer att ha flytande starttid och inlämningstid för att undvika trängsel.
Tillsammans hjälps vi åt att ha en trevlig och säker fotomaraton.
Välkommen!
Eva Lindberg
Ordf.